Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HPV-Instrument.
Referensnummer: 17/11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Landstinget i Kalmar län har för avsikt att upphandla ett automatiserat system (ett eller flera instrument samt reagens med tillhörande förbrukning) som är anpassat till utgångsprover i form av urinprov och swab-rör (CT/NG) respektive Thinprep (HPV). Provinflödet kommer att vara högt och vi kräver därför en hög grad av automation i analysprocessen.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen