Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VVS-materiel
Referensnummer: 1168/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 44115000 Byggnadsarmatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp av VVS-materiel till Fortifikationsverket, Försvarsmakten, Statens fastighetsverk samt Försvarets forskningsinstitut.
Köpen kan komma att ske vid beställningar och leverans till angiven leveransplats inom hela Sverige alternativt att köparens personal köper materialet i en av säljarens butiker.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39715000 Vattenvärmare och byggnadsuppvärmning; sanitär utrustning, 39715300 VA-utrustning, 44110000 Konstruktionsmaterial, 44115200 Sanitets- och värmematerial, 44115210 Sanitetsmaterial, 44411000 Sanitetsgods
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen