200713-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Monteringar av markiser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Solavskärmningsprodukter 2017.
Referensnummer: GNU 2017/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45421144 Monteringar av markiser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar köp, montering och reparationer av solavskärmningsprodukter (persienner, markiser, lamellgardiner, plissegardiner och mörkläggningsgardiner) till Falu kommun, Gagnefs kommun, Borlänge kommun och Ludvika kommun. Följande kommunala bolag är avropsberättigade i upphandlingen: Ludvika Kommunfastigheter, LudvikaHem, Stora Brunnsvik AB och Tryggheten i Ludvika Fastigheter KB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falu kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45421144 Monteringar av markiser, 39522130 Markiser, 39522100 Presenningar, markiser och jalusier, 45212190 Solskyddskonstruktioner, 44115900 Solskydd, 39515400 Rullgardiner, 39515430 Persienner, 45421143 Monteringar av persienner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Borlänge kommun
Del nr: 2
Ludvika kommun
Del nr: 3
Gagnefs kommun
Del nr: 4