200757-2021 - ResultatSverige-Alingsås: Tyngre motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Anläggningsbilar med lastväxlare
Referensnummer: 2020.708 SBN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34140000 Tyngre motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Inköp att två (2) anläggningsbilar med lastväxlare till Gatuenheten.
Om upphandlingen
Alingsås kommun, nedan kallad köparen, genomför en upphandling avseende Anläggningsbilar med lastväxlare och bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Avtalet planeras att starta 3.3.2021
Verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är avtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten. Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör avtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34130000 Motorfordon för godstransport, 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen