200778-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Konsulttjänster för marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byråer för kommunikationstjänster
Referensnummer: 100-12555-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Länsstyrelsen inbjuder till att lämna anbud i vår upphandling av kommunikationstjänster.
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal omfattande tre områden; Fullservicebyrå för kommunikationstjänster,
Grafisk formgivning och produktion samt
Kommunikationsbyrå med mångkulturell inriktning.
Allmän beskrivning och syfte
Kommunikation är en naturlig del i Länsstyrelsens bredd av uppdrag och kommunikationsenheten bistår verksamheterna i kommunikation. Kommunikationsarbetet sker huvudsakligen inom ramen för Länsstyrelsens egna resurser, men ibland behöver vi förstärkning med allt från strategisk kommunikation till formgivning och produktion.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med leverantörer som kan täcka det behov som Länsstyrelsen har av kommunikationstjänster inom tre områden:
Fullservicebyrå för kommunikationstjänster
Grafisk formgivning och produktion
Kommunikationsbyrå med mångkulturell inriktning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79822500 Grafisk formgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen