See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenader för återvätning/dikespluggning
Beskrivning: Skogsstyrelsen bjuder in att lämna anbud i upphandling av ramavtal avseende entreprenader för återvätning/dikespluggning. Syftet med denna upphandling är att komplettera befintligt ramavtal avseende de anbudsområden där entreprenörer saknas.
Intern identifierare: 2023/3809
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77200000 Skogstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45112100 Dikesgrävning, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Särskilda avtalsvillkor
Beskrivning: Särskilda avtalsvillkor. Se upphandlingsdokument avsnitt 8.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kravspecifikation
Beskrivning: Grundtjänster: Grävmaskin klass 1 Grävmaskin klass 2 Manuellt arbete.
Ytterligare klassificering (cpv): 45112100 Dikesgrävning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Tilläggstjänster såsom speciella maskiner.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Generell information
Beskrivning: Allmän information
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Krav på leverantör
Beskrivning: Flera krav på leverantören ställs. Bland annat krav på certifiering enligt PEFC och krav på erfarenhet och kunskap genom referensuppdrag avseende tilltänkt arbetsledare/ansvarig utförare.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Uppsala Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Beskrivning: Ange grundpriser.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Uppsala Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Uppsala Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Beskrivning: Övrigt manuellt arbete i fält: 65% Arbetsledning: 35%
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Värmland Västra Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Värmland Västra Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Värmland Västra Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Beskrivning: Ange priser grundtjänster
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Blekinge Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Blekinge Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Blekinge Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Beskrivning: Ange grundpriser
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Värmland Östra Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Beskrivning av alternativen: Tilläggstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Skåne Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Skåne Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Beskrivning: grundpriser
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Skåne Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Värmland Östra Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Värmland Östra Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Gotland Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0021
Titel: Gotland Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0022
Titel: Gotland Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0023
Titel: Norra Västernorrland Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0024
Titel: Norra Västernorrland Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0025
Titel: Norra Västernorrland Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0026
Titel: Södra Västernorrland Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0027
Titel: Södra Västernorrland Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0028
Titel: Södra Västernorrland Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0029
Titel: Norra Jämtland Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0030
Titel: Norra Jämtland Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0031
Titel: Norra Jämtland Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0032
Titel: Södra Jämtland Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0033
Titel: Södra Jämtland Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0034
Titel: Södra Jämtland Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0035
Titel: Skellefteå Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0036
Titel: Skellefteå Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0037
Titel: Skellefteå Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0038
Titel: Umeå Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0039
Titel: Umeå Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0040
Titel: Umeå Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0041
Titel: Västra Västerbotten Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0042
Titel: Västra Västerbotten Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0043
Titel: Västra Västerbotten Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0044
Titel: Norra Norrbotten Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0045
Titel: Norra Norrbotten Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0046
Titel: Norra Norrbotten Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0047
Titel: Norrbottens kustland Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0048
Titel: Norrbottens kustland Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0049
Titel: Norrbottens kustland Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0050
Titel: Västra Norrbotten Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0051
Titel: Västra Norrbotten Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0052
Titel: Västra Norrbotten Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0053
Titel: Norra Dalarna Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0054
Titel: Norra Dalarna Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0055
Titel: Norra Dalarna Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0056
Titel: Norra Gävleborg Grundtjänster Klass 1 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0057
Titel: Norra Gävleborg Grundtjänster Klass 2 Anbudsområde
Del (anbudsområde): LOT-0058
Titel: Norra Gävleborg Grundtjänster manuellt arbete Anbudsområde
Beskrivning av alternativen: Tilläggstjänster.
Del (anbudsområde): LOT-0059
Titel: Avtalsvillkor
Beskrivning: Utkast avtal.