200905-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal- Mottagning av förorenade massor och farligt avfall
Referensnummer: KS 2022/0595
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar mottagning och behandling av förorenade massor och farligt avfall som uppkommer i saneringsarbeten och bygg- och anläggningarbeten av olika slag. Massorna kommer från projekt med antingen Norrköpings kommun och Nodra eller en privat byggherre som huvudman där kommunen/Nodra åtagit sig ett ansvar för eventuella markföroreningar. Det kan även vara aktuellt med inerta massor från rivna betongkonstruktioner och rivningsmassor från byggnader som främst består av tegel och betong. Transport till och från mottagningsanläggningen ingår inte i detta ramavtal, utan kommer ingå i sanerings-/anläggnings-entreprenaden.
Ramavtalet omfattar även plats för mellanlagring av massor inför provtagning och klassning. Leverantören ska tillhandahålla plats för lagring av 250 ton jord i upp till tre veckor. Leverantören ska tillgodose transport för kvittblivning inom anläggningen och grävmaskin för provtagning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90520000 Hantering av radioaktivt, giftigt, medicinskt och farligt avfall, 45112340 Marksanering, 90500000 Avfallstjänster, 90512000 Avfallstransport, 90522000 Tjänster i samband med kontaminerad jord, 90530000 Drift av avfallsupplag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokument.