200959-2021 - ResultatSverige-Umeå: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trombocytaferes
Referensnummer: HSN 227-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar utrustning för trombocytframställning med aferesteknik samt förbrukningsmaterial till Region Västerbotten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
FÖRBRUKNINGSMATERIAL
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38434500 Biokemiska analysatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar ramavtal på utrustning för trombocytframställning med aferesteknik samt förbrukningsmaterial till Region Västerbotten.
Regionen har behov av förbrukningsmaterial till befintlig utrustning.
Regionen har även behov av ramavtal på utrustning i de fall någon av de befintliga utrustningarna behöver bytas ut.
Uppskattad volym av förbrukningsmaterial är ca 600 kit/år, med en takvolym på 5000 kit under avtalsperioden.
Regionen har i dagsläget inte något inplanerat byte av utrustning. Takvolymen för utrustning är 2 st. under avtalsperioden.
Miljöhänsyn framgår av krav 2.7.
Villkor som berör arbetsrätt framgår av avsnitt 15 i Avtal.
Utrustning och förbrukningsmaterial
Del nr: 2