200981-2022 - ResultatSverige-Borås: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NGS instrument (Next generation sequencing)
Referensnummer: 21/105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE har för avsikt att upphandla ett komplett modernt system för massiv parallellsekvensering (next
generation sequencing).
Upphandlingen omfattar leverans och installation av instrument med tillhörande datorstyrning och
analysmjukvara, samt utbildning av personal. Då utrustningen kommer att användas vid
forskningsstudier och vid fortsatt metodutveckling är det ett krav att utrustning, metodik och mjukvara ligger i framkant i jämförelse med forskningsfältet som helhet och att offererat aktuellt system alltjämt utvecklas.
I upphandlingen kommer vi även efterfråga serviceavtal som option som vi kan komma att avropa
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38430000 Detektions- och analysutrustning, 51430000 Installation av laboratorieutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen