200990-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årlig kontroll av Dragskåp och dragbänkar
Referensnummer: V 2019/858
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser genomförandet av samtliga de kontroller mm. som fastställs i Arbetsmiljöverkets föreskrift 2009:2, Arbetsplatsens utformning. Se även bifogad Bilaga 1 Metodbeskrivning Funktionskontroll av dragskåp/bänk.Lunds universitet avser att teckna avtal med maximalt 4 leverantörer. Det är ytterst viktigt att skapa förutsättningar för verksamheten att kunna välja mellan olika leverantörers tjänster utifrån det verksamhetsbehov som finns. Därför kommer flera leverantörer antagas utan inbördes rangordning. Detta innebär att antagna leverantörer konkurrerar fritt utifrån beställarens behov såsom pris, leveranstid, referenser (kvalitet) och verksamhetens behov. Beställaren baserar således sitt inköp på en eller flera nämnda kriterier och väljer den leverantörs tjänster som bäst motsvarar den enskildes behov.
Avtalstid 2019-09-01-- 2020-06-30 med option på förlängning ett (1) + ett (1) år. Maximal avtalstid 2022-06-30.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning, 71632000 Teknisk provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen