201029-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning Konstbyggnad till Bromstensstaden, Kv Tora
Referensnummer: E2019-00216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggledningsuppdrag till Bromstensstaden.
Konsultuppdraget avser en byggledare med inriktning Konstbyggnad till Kv. Tora i Bromstensstaden.
Uppdraget omfattning bedöms vara 100 % av ett heltidsuppdrag.
Byggledaren ska leda och ansvara för byggledning av konstbyggnader omfattande i huvudsak tre st. vägbroar, tre gångbroar och provisorisk omledning av Bällstaån till följd av broarbetena.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71322300 Konstruktion av broar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen