Huvudsaklig CPV-kod 45251200 Anläggningsarbeten för värmeanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Rya VP består idag av fyra värmepumpar som utvinner värme ur renat avloppsvatten från Gryaabsavloppsreningsverk Ryaverket. Då värmepumparna VP 1 och VP 2 snart nått sin tekniska livslängd och kravet på tillgänglig effekt ökat behöver dessa ersättas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231112 Installation av rörsystem, 45317100 Elinstallationer för pumputrustning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen