Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nationell upphandling nab-paklitaxel 2020
Referensnummer: FSN 2019-0018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33652000 Cytostatika/cytotoxiska medel och immunmodulerande medel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende successiva leveranser av läkemedlet nab-paklitaxel (L01CD01) till Sveriges regioner. Upphandlingen genomförs av Region Stockholm genom befullmäktigande av samtliga övriga regioner.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I denna Upphandling avses avtal tecknas för successiva leveranser av läkemedlet nab-paklitaxel (L01CD01) till Sveriges regioner. Avtal ingås med en eller flera Leverantörer. Upphandlingen genomförs av Region Stockholm genom befullmäktigande av samtliga övriga regioner. Beställaren förbinder sig inte att avropa viss mängd/volym. Avrop kommer ske utifrån Avropande enheters faktiska behov, som bland annat kan komma att påverkas av nya behandlingsmetoder och den fria förskrivningsrätten, samt med iakttagande av rangordning.