201146-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Utrustning för produktion av radio- och TV-program
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Broadcast-produkter och tjänster
Referensnummer: 1316-2022/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32211000 Utrustning för produktion av radio- och TV-program
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar broadcast-produkter och med tillhörande tjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32210000 Utrustning för radio- och TV-sändning, 32333200 Videokameror, 32342410 Ljudutrustning, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92220000 Televisionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar broadcast-produkter och tjänster för successiv leverans. Med broadcast-produkter menar RDF ljud och bildsystem för professionell tv-produktion och signaldistribution inom riksdagen, samt lagring och bearbetning av digital ljud- och bildmedia. Tekniken används för att på video- och ljudinspelningar dokumentera arrangemang och debatter som genomförs i riksdagen.
RDF har både behov av support och underhåll av befintlig teknik samt av nya produkter som anbudsgivaren erbjuder. RDF vill ha ett tätt samarbete med en leverantör som bistår med expertstöd i form av tjänster såsom
Omvärldsbevakning och rådgivning
Design och utveckling
Installation, konfiguration och test
Dokumentation
Utbildning
Support och underhåll
Ramavtalets takvolym är 30 000 000 SEK.