201202-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlshamn: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering på totalentreprenad
Referensnummer: UH-2018-75
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Nu investerar Karlshamns kommun i flera av sina välfärdsfastigheter. I samband med att kommunen växer ökar trycket på verksamheterna. Vi bygger för en långsiktig förvaltning där ekonomi, miljö, social och hållbar utveckling är viktiga perspektiv. För att åstadkomma detta arbetar vi utefter ett LCC-perspektiv där byggnadens totala kostnad över tid analyseras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45262690 Renovering av byggnader, 45210000 Byggnadsanläggning, 45453000 Reparation och renovering, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45216121 Byggnation av brandstation, 45213270 Bygg- och anläggningsarbeten: återvinningsanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karlshamns kommun vill sträva mot ett gott samarbete med entreprenörer som bygger på ett förtroende för varandra. Förhoppningen är att vi ska kunna dela med oss av våra kunskaper och tillsammans kunna optimera lösningar och göra rätt prioriteringar som ett lag. Tillsammans ska vi skapa innovativa lösningar med fokus på hållbarhet och socialt ansvarstagande. Genom att låta entreprenörerna tidigt komma in i processen hoppas vi kunna bygga tidseffektivt. Vi anser att partnering, som innebär att en byggherre samverkar med samma leverantörsteam i flera projekt, öppnar upp för nya idéer och ett annorlunda tankesätt, vilket vi med spänning ser fram emot. Målet är att hitta samarbetspartners som kommunen kan skapa en god kontakt med och att hela gruppen finner nytänkande och att vi kan utvecklas tillsammans.