201353-2025 - Resultat
Sverige – Underhåll av hissar – Ramavtal för ombyggnation/modernisering av hissar 2024
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster - Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal för ombyggnation/modernisering av hissar 2024
BeskrivningObjektet avser byte av, ombyggnation eller modernisering av hissar inom Bodenbos bestånd. Information om specifika objekt anges vid avrop. Bakgrund är att Beställaren har ett flertal hissar som är nära att passera eller har passerat sin tekniska livslängd och behöver bytas ut eller moderniseras. Som riktlinje avser Stiftelsen att byta ut 10 hissar under avtalstiden. Denna omfattning kan komma att öka eller minska på grund av budget eller prioriteringar. Beställaren avser att anta flera entreprenörer och genomföra förnyad konkurrensutsättning vid varje projektavrop. Ett avrop kan avse en eller flera hissar.
Intern identifierare24/9
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Ytterligare om kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 50750000 Underhåll av hissar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000