201417-2018 - ResultatSverige-Linköping: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renovering/Ombyggnad av Pionjärgatan 6-26
Referensnummer: 250262
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att på totalentreprenad utföra renovering/ombyggnation av flerbostadshus och lokaler inom fastigheten Landstormaren 1 i Linköping.
Projektet omfattar även bl.a. tvättstugor, källarutrymmen, lokaler samt tillhörande mark för bl.a. dräneringsarbeten.
Fastigheten innehåller 65 st lägenheter med storlekar från 1 RoK till 5 RoK.
Hyresgäster skall evakueras till sk. minibostäder. Beställaren kommer att evakuera hyresgäster trapphusvis alt. stamvis enligt överenskommelse med entreprenör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45262660 Asbestsaneringsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45431000 Golv- och plattläggning, 45432000 Golvläggning och -beläggning samt tapetsering, 45432110 Golvläggning, 45442100 Målning, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen