20143-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltning av webbtjänster i Episerver.
Referensnummer: 2016-00081/2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72413000 Webbsideutformningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms Hamnar avser att upphandla en leverantör för förvaltning och viss vidareutveckling av ovanstående webbplatser i publiceringssystemet Episerver. Leverantören ska också ansvara för att en separat testmiljö tillhandahålls och förvaltas på samma nivå som webbplatserna.
Upphandlat leverantör ska även kunna ta ansvar för att bygga appar för Iphone, Android och övriga plattformar. Det här arbetet kan ske genom en underleverantör.
Som ett kommunalt bolag har Stockholms Hamn AB höga krav på sig att tillgängliggöra sin information till alla medborgare. I den upphandlade tjänsten ingår därför att bevaka förändringar av den senast gällande WCAG-versionen samt att efter överenskommelse med Stockholms Hamn AB utföra de uppdateringar som är relevanta för Stockholms Hamn AB.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen