201527-2022 - PlaneringSverige-Uppsala: Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons 3 Gruppbostäder (LSS) insprängda i flerbostadshus
Referensnummer: KSN-2022-01138
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala kommun ämnar att under slutet av Q2 2022 gå ut med en hyresvärdsupphandling där kommunen efterfrågar tre (3) LSS gruppbostäder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70111000 Exploatering av bostadsfastigheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppsala kommunen efterfrågar tre (3) LSS gruppbostäder, med sex (6) lägenheter i varje, insprängda i nyproducerade flerbostadshus, med lämpligast placering i husets bottenvåning. Ytan för varje gruppbostad är beräknad till ca 500 kvm.
Beräknad inflyttning kan ske från 2024 till 2026.