Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttävling för LSS-gruppbostad i Silverbyn, Lidköpings kommun
Referensnummer: 2022-010
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Lidköpings Kommun inbjuder till markanvisnings- och arkitekttävling för uppförande av särskild bostad enligt LSS i Silverbyn.
Detaljplanearbetet har precis startats upp och kommer innefatta en gruppbostad och utemiljö. I exploatörens arbete ingår att projektera och utföra gruppbostaden och utemiljö samt förvalta den och hyra ut den till Lidköpings kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45215200 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för socialtjänsten, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen