201593-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi – Litogeokemiska analyser
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLitogeokemiska analyser
BeskrivningSveriges geologiska undersökning (SGU) genomför geokemiska och berggrundsgeologiska undersökningar i Sverige på somrarna. Geokemisk provtagning av bergarter, mineraliseringar, malmer, sandmagasin och eventuella biprodukter vid anrikning kommer att göras. Den litogeokemiska provtagningen i Sverige utförs huvudsakligen mellan juni och september av SGU:s personal. Enligt vår planering kommer SGU att behöva analysera mellan 1000 och 2000 prov per år.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38290000 Instrument och apparater för lantmäteri, hydrografi, oceanografi eller hydrologi
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLitokemiska analyser
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96375:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 38200000 Geologiska och geofysiska instrument, 71351910 Geologi, 71351913 Geologisk undersökning, 71351730 Geologisk prospektering, 71351200 Geologisk och geofysisk rådgivning