201629-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Fakturaväxeltjänst (VAN-operatör)
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFakturaväxeltjänst (VAN-operatör)
BeskrivningJönköping Energi AB (den upphandlande myndigheten) avser att upphandla en leverantör för fakturaväxeltjänster. Uppdraget ska säkerställa ett helt digitalt fakturaflöde genom att konvertera inkommande leverantörsfakturor till e-fakturor och därigenom bidra till en effektivare fakturahantering. Tjänsten ska även omfatta ett digitalt utgående fakturaflöde för elektronisk distribution av kundfakturor. Option: I ett senare skede ska myndigheten ha möjlighet att utöka uppdraget med ytterligare hantering av utgående fakturor, inklusive samtliga fakturakanaler och återkoppling. Tidsplan: Full drift senast 20 april 2026, i samband med införandet av nytt affärssystem (IFS Cloud). Avtal planeras tecknas i början av februari 2026.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatja
Motivering för det påskyndade förfarandetPåskyndat förfarande begärs eftersom tjänsten avser VAN-operatörslösningar som är direkt kopplade till lanseringen av vårt nya affärssystem, IFS Cloud. Systemet är verksamhetskritiskt och utgör en central del av vår affärsprocess. För att säkerställa en smidig övergång och undvika driftstörningar vid lanseringen krävs att VAN-tjänsterna är fullt implementerade och testade i god tid före driftsättning. Ett ordinarie upphandlingsförfarande skulle innebära en betydande risk för förseningar, vilket kan leda till produktionsstopp, ökade kostnader och negativ påverkan på kundrelationer. Genom att påskynda processen minimeras dessa risker och vi säkerställer att verksamheten kan fortsätta utan avbrott.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123021:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet