201652-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport, Anläggningsmaskintjänster, inkl. förare.
Referensnummer: Dnr 2016-130
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning:
Upphandlingen avser ramavtal gällande Arvika kommuns och dess helägda bolags behov av Anläggningsmaskintjänster inom Arvika kommun.
Upphandlingen avser löpande anläggningsmaskintjänster inom kommunens/bolagens olika verksamheter. Tjänsterna omfattar fordon inklusive förare.
Vid entreprenader förbehåller sig kommunala parter rätten att upphandla dessa separat. Undantagna är även kommunens/bolagens användning av egna fordon och maskiner. Upphandlingens värde varierar starkt mellan åren och någon volymgaranti kan inte lämnas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 77111000 Uthyrning av jordbruksmaskiner med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen