201671-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Broadcast och mediastudio uppbyggnad vid Mittuniversitetet i Sundsvall
Referensnummer: MIUN 2023/526
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Broadcast och mediastudio i Sundsvall
Det övergripande målet är att stärka Mittuniversitetets förmåga inom området för ljud och bild inspelningar.
Steg 1
Upphandlingen syftar i steg 1 till att skapa ett ramavtal med lämpliga leverantörer inom området.
Ramavtalet är uppdelat i tre delområden där ni som leverantör själva bestämmer vilket eller vilka av delområden ni önskar besvara,
Leveransförmågan är ett av kvalificeringskraven för att ni som leverantör ska kunna bli en av ramavtalsleverantörerna.
Steg 2
Steg 2 blir ett antal avrop av specifik utrustning där vinnande leverantör utses genom en förnyad konkurrensutsättning.
Avropen kommer att ske per delområde.
Stor vikt har och kommer att läggas vid att den utrustning som levereras fungerar väl tillsammans med den befintliga hård och mjukvaran.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Broadcastteknik, bild och styrning.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32200000 Överföringsutrustning för radiotelefoni, radiotelegrafi, radiosändning och television, 32210000 Utrustning för radio- och TV-sändning, 32211000 Utrustning för produktion av radio- och TV-program, 32240000 TV-kameror, 32300000 TV- och radioapparater, ljud- eller videobandspelare eller videoavspelare, 32330000 Apparater för ljud- och videoinspelning samt ljud- och videoavspelning, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32341000 Mikrofoner, 32342000 Högtalare, 32343000 Förstärkare, 32350000 Delar till ljud- och videoutrustning, 32351000 Tillbehör till ljud- och videoutrustning, 32352000 Antenner och reflektorer, 32353000 Ljudinspelningar, 32354000 Filmprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt förteckning i e-Avrop
Ljusutrustning.
Del nr: 2
Ljudutrustning.
Del nr: 3