201682-2026 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – Ombyggnation av gaturum i centrum - Värmlandsvägen Etapp 1B
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmbyggnation av gaturum i centrum - Värmlandsvägen Etapp 1B
BeskrivningOmbyggnation gata Det övergripande projektet Värmlandsvägen är en strategisk viktig del av kommunen och har stor betydelse för stadsliv, näringsverksamheter och attraktiva offentliga miljöer. Området inrymmer i dag bostäder och andra publika verksamheter. Platsens potential begränsas idag av trafikens dominans och brist på trygga och inbjudande ytor för vistelse. Genom en ombyggnation tar kommunen ett aktivt ansvar för att utveckla stadskärnan till en mer attraktiv, trygg och levande stadsmiljö. Entreprenaden omfattas bland annat av förläggning av el- och fiberledningar, belysning. Renovering samt ny etablering av planteringsytor och utbyte samt omläggning av natursten- och betong marksten. Flytt av två busshållplatser. Plantering av träd, buskar och perenner.
Typ av förfarandeAnnat förfarande i flera steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001