Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/stockholm/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Blomsterprogrammet Söderort 2023
Referensnummer: T2022-00972
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77300000 Trädgårdstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är Blomsterprogrammet Söderort, som huvudsakligen består av plantering och skötsel av blomsterurnor på gatumark tillhörande Stockholms stad. Arbetet sker i en trafikerad, delvis trång och välbesökt miljö där många aktörer och medborgare förekommer. Det ställer krav på anpassning och flexibilitet i arbetet med Blomster-programmet.
De blomsterurnor som tillhör Blomsterprogrammet är ett viktigt inslag i stadsmiljön och en del av Stockholms stads mål om en attraktiv och trygg stad. Blomsterpro-grammet har även en målsättning om att bidra till biologisk mångfald genom att i möjligaste mån använda pollinerande växter i planteringarna.
Blomsterprogrammet förnyas årligen med unika teman gällande färg och utform-ning. Innehållet bestäms av projektledaren i samarbete med anlitade konsulter. Be-ställaren tillhandahåller platsbeskrivning, växtförteckning och planteringsritningar årligen (se handling 11.1-11.4 som bifogas upphandlingen). Entreprenören använder handlingarna för att beräkna fram den totala växtmängden för de växtbeställningar som entreprenören ska göra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77313000 Parkskötsel, 77330000 Arrangering av blomsteruppsättningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen