201690-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferenstolkar
Referensnummer: 1219-2021/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar simultantolkning under i första hand konferenser men även vid andra tillfällen när RDF har behov av detta. Upphandlingen omfattar endast muntlig tolkning, inte skriftlig översättning.
Denna upphandling är indelad i två anbudsområden:
Anbudsområde 1: Konferenstolkning
Anbudsområde 2: Konferenstolkning, Cosac plenar
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på enbart ett eller på båda anbudsområdena. Varje anbudsområde kommer att utvärderas separat och det kommer att fattas separata tilldelningsbeslut i vart och ett av anbudsområdena.RDF kommer att teckna ramavtal med en leverantör för anbudsområde 1 och med en leverantör för anbudsområde 2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar simultantolkning under i första hand konferenser men även vid andra tillfällen när RDF har behov av detta. Sveriges riksdag genomför varje år ett antal möten, debatter och konferenser i Riksdagshuset där utländska gäster bjuds in som åhörare. Ibland deltar även utländska ledamöter/experter som sakkunniga vid dessa sammankomster. Upphandlingen omfattar endast muntlig tolkning, inte skriftlig översättning. RDF har behov av konferenstolkar vid fasta och tillfälliga arrangemang. Tolkning (simultan och konsekutiv tolkning) kan komma att ske vid andra tillfällen som vid internationella besök både i Sverige och utomlands. Tolkning kan även komma att beställas för digitala möten eller s.k. hybridmöten.