201694-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utmana urbaniseringen.
Referensnummer: LTU-983-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
I upphandlingen ”Utmana urbaniseringen”, vilket är ett projekt, efterfrågas konsult för att genomföra uppsatta ”Paket”.
Målet med projektet är att Träindustrin ska bredda och fördjupa sin marknadsfokusering nationellt och internationellt.
Luleå tekniska universitet (LTU) är projektansvarig och således även stödmottagare och den som driver projektet. Projektet finansieras av Tillväxtverket och Region Västerbotten med medel från den Europeiska regionala utvecklingsfonden.
Projektet är upplagt enligt följande:
Nio paket med aktiviteter är definierade. Aktiviteterna riktar sig i första hand till ägare och företagsledare. Alla paket innehåller ett uppstartande seminarium och därefter arbetsaktiviteter där deltagande företag arbetar utifrån egna frågeställningar, men får stöd och hjälp genom handledning via projektet och framför allt genom samverkan mellan deltagande företag.
Projektets totala löptid är 3 år med start jan. 2016. Paketen, delprojekten, är utlagda i kronologisk ordning så att det teoretiskt är möjligt för ett företag att delta i alla delar. Projektet förväntas aktivt engagera 25-30 företag. Paket 1 och 2 är redan genomförda. Upphandlingen avser följande delpaket:
Paket 3 – Affärsplan,
Paket 4 – Värdegrund,
Paket 5 – Varumärkesstrategi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Utmana urbaniseringen
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72224000 Konsulttjänster för projektledning, 75112100 Administration för utvecklingsprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektets totala löptid är 3 år med start jan 2016. Paketen, delprojekten, är utlagda i kronologisk ordning så att det teoretiskt är möjligt för ett företag att delta i alla delar. Projektet förväntas aktivt engagera 25-30 företag. Paket 1 och 2 är redan genomförda. Upphandlingen avser följande delpaket: