201741-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Trädvård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Trädvård.
Referensnummer: 2017-16370
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77211500 Trädvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar alla förekommande typer av beskärnings- och fällningsarbeten och där närliggande tjänster, som t.ex. rådgivning och inventering.
Beställaren avser att teckna ramavtal med 2 entreprenörer som kommer att rangordnas.
Ramavtalet tecknas för 2 år med möjlighet till 1 + 1 års förlängning.
Volymen uppgår till ca 2 000 000 SEK per år. Volymen kan komma att förändras beroende på om vårt fastighetsbestånd förändras. Beställaren garanterar ingen specifik volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning, 77231000 Skogsskötsel, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar, 77341000 Beskärning av träd, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen