201767-2018 - PlaneringSverige-Stockholm: Läkemedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel Actiq 800 mikrogram till Försvarsmakten
Referensnummer: 18FMV4059
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten bedriver både nationell och internationell sjukvårdsverksamhet. Nationellt bedrivs sjukvårdsverksamheten i huvudsak genom Försvarshälsan, som närmast kan betecknas som en företagshälsovård. Actiq 800 mikrogram köpt centralt till hela försvarsmakten och levereras ska ske till Göteborg. Försvarsmakten strävar efter att beställa hela FM:s behov av Actiq en gång per år. Syftet och målsättningen med denna upphandling är att täcka Försvarsmaktens behovet av Actiq 800 mikrogram samt erhålla konkurrenskraftiga priser och erhålla en enkelhet för beställaren vid avrop. Eftersom Actiq är en del av FM:s beredskapslager för läkemedel önskar FM beställa nyproducerad Actiq för att få maximal hållbarhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen