20178-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Öjebyn: Avfallstransport
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uttransporter
Referensnummer: Pireva 2018.01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Pireva (Piteå Renhållning och Vatten) avser att upphandla uttransporter av avfall. Avfall skall transporteras från Pirevas anläggning till förbränningsanläggning i annan kommun.
Avtalstiden är 1.3.2019 - 28.2.2021, med möjlighet till förlänging ytterligare två (2) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen