201782-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskoga: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Kolonial och diverse färska köttprodukter
Referensnummer: 2017-047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlskoga kommun inbjuder till anbudsgivning avseende ramavtal på livsmedel inom produktområdet Kolonial och diverse färska köttprodukter för en avtalsperiod om två (2) år med möjlighet till förlängning i omgångar i ytterligare två (2) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03211000 Spannmål, 03211600 Havre, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15130000 Köttvaror, 15131100 Korvköttsprodukter, 15131110 Korvkött, 15131400 Varor av fläskkött, 15332200 Sylt och marmelader, fruktgeléer, frukt- eller nötpuré och -massa, 15332290 Sylter, 15500000 Mejeriprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15610000 Sädesprodukter, 15613000 Sädeskornsprodukter, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15861000 Kaffe, 15871200 Såser, blandade smaktillsatser och kryddblandningar, 15872200 Kryddor, 15980000 Alkoholfria drycker, 15982100 Saft (koncentrerad fruktsaft)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen