201791-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Fiskefartygstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Deltagande i REM-försök
Referensnummer: 00154-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63726700 Fiskefartygstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
HaV har fått i uppdrag av regeringen att genomföra ett försök med kameror och sensorer ombord på fiskefartyg för att bidra till ett långsiktigt hållbart fiske. Denna typ av teknik kallas för REM (Remote Electronic Monitoring) och vi använder därför detta begrepp i den fortsatta hanteringen.
Efter försöket ska HaV svara på hur framtidens svenska fiskerikontroll kan komma att fungera, och hur arbetet med REM behöver fungera för att ge de nyttor som efterfrågas avseende efterlevnad av landningsskyldigheten. Vidare kan REM vara ett sätt för fiskenäringen att visa omvärlden hur fisket bedrivs.
Installation av REM på ett fartyg innebär ett ingrepp i besättningens vardag och det är därför viktigt att utvärderingen av framtida system sker i samarbete med fisket så att utrustningen stör verksamheten ombord så lite som möjligt. Placering av kameror i kombination med digital teknik ska i möjligaste mån säkerställa att besättningen filmas i så liten utsträckning som möjligt.
Försöksperioden på varje enskilt fartyg startar när REM-utrustningen är installerad och driftsatt och löper därefter i 12 månader. Deltagande fartygs försöksperioder kan därför starta vid olika tidpunkter. Efter avslutad försöksperiod kommer utrustningen att demonteras. Tidpunkter för installation och demontering sker i dialog mellan fiskelicensinnehavaren och HaV.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen