Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossning av avfall på Falu Energi och Vattens och Borlänge Energis återvinningsanläggningar
Referensnummer: FEV22/0040
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att teckna ramavtal med en anbudsgivare för finkrossningen av brännbart avfall, returträ och ris samt grovkrossning av brännbart avfall inklusive överstort material och tryckimpregnerat virke på anläggningarna i Falun respektive i Borlänge. På anläggningarna lagras brännbart grovavfall från hushåll och verksamheter som krossas och flisas på anläggningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser krossning av avfall samt i samband med detta avskilja enstaka främmande föremål som kan orsaka driftsproblem i förbränningsanläggningarna.
Avfallsmängderna baseras på 2021 års mängder och kan variera mellan år eftersom beställaren inte har full rådighet över inlevererade mängder. Likaså kan fördelning och mängd av utleveransprodukter förändras. Anbudsgivaren ska vara medveten om detta och ska ha förmåga att anpassa sin organisation och utrustning efter vad omständigheterna kräver.