201826-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Munkedal: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala verktyg SML-IT
Referensnummer: KS 2018-224
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Sotenäs, Munkedal och Lysekil har en gemensam IT-avdelning, SML-IT, vars uppgift är att utifrån fastställda förutsättningar och ramar ansvara för en effektiv och ändamålsenlig IT-försörjning. SML-IT upphandlar nu datorer för arbetsplatser och elever i ett antal olika kategorier samt olika tillbehör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213100 Bärbara datorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30231300 Bildskärmar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen