Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekologisk frukt till Försäkringskassan
Referensnummer: 007511-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Försäkringskassan genomför en upphandling av färsk ekologisk frukt. Upphandlingen är delad i elva (11) områden. Leverantören ska kunna leverera frukt till samtliga orter i området som har 30 anställda eller fler. För orter som har färre än 30 anställda anger leverantören om leverans kan ske till angivet anbudspris för aktuellt område (det är dock inget krav och kommer inte att utvärderas).
Leverantören ska även välja vilken del leverantören väljer att besvara vad gäller Krav på leverantören eller ESPD.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03222000 Frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen