201842-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Programvara för fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsinformationssystem
Referensnummer: Sam 110/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48421000 Programvara för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun förvaltar kulturfastigheter, fritidsfastigheter, idrottsanläggningar, omvandlingsfastigheter, arrenden, tomträtter, småhustomter, bostadsrätter, inhyrda objekt, naturvårdsobjekt och markreserv. Verksamheten som omfattar administrativ-, ekonomisk- och teknisk förvaltning, har de senaste åren expanderat sett till såväl personalstyrka som ansvarsområden. I samband med detta har även behovet av ett nytt, mer användarvänligt fastighetssystem, ökat betydligt. Dagens system är föråldrat och ska inom överskådlig tid fasas ut av leverantören vilket gör att Örebro kommun nu väljer att upphandla en ny lösning. Syftet är att hitta ett system som kan hantera samtliga förvaltningsobjekt utifrån verksamhetens behov, vilka beskrivs i bilaga 1 Kravspecifikation. Målsättningen är att under 2018 införa ett nytt användarvänligt fastighetssystem som bidrar till en mer effektiv fastighetsförvaltning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48420000 Programvara och programsviter för fastighetsförvaltning, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning.
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande fastighetsinformationssystem till Örebro kommun.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlande myndighet.
Upphandlande myndighet för denna upphandling är Örebro kommun, organisationsnummer 212000-1967. För mer information se www.orebro.se.
Upphandlingens bakgrund, syfte och mål.