2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad för Vattenrening Nya Rosenlundsbadet
Beskrivning: Jönköpings kommun kommer inom kort publicera upphandling av "Entreprenad för Vattenrening" gällande Nya Rosenlundsbadet i Jönköping. Nybyggnaden uppförs i fyra plan och omfattar totalt ca 18 300 m2 BTA. Upphandlingsform är delad entreprenad och entreprenadform är utförandeentreprenad med insprängda totalentreprenader. Upphandlingsdokument/Förfrågningsunderlag beräknas att publiceras den 13 april och anbudstiden är 30 dagar. Publicering sker i Tendsign och StreamBim enligt anvisning i de Administrativa föreskrifter som publiceras. Mer information: Projektet ska utföras i delad entreprenad där denna upphandling avser Entreprenad för installation av vattenreningssystem för nybyggnation av Nya Rosenlundsbadet. Entreprenaden omfattar komplett installation, driftsättning och funktionsprovning av ingående vattenreningssystem. Entreprenadform utförandeentreprenad gäller med insprängd totalentreprenad för följande ingående delar: - Platsbyggda tankar i PP (Polypropen) med dimensionering och konstruktion - El, styr och övervakning för badvattenprocessen inklusive projektering
Intern identifierare: 26/14
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45231112 Installation av rörsystem, 51810000 Installation av tankar, 51900000 Installation av styr- och reglersystem