201916-2019 - ÄndringSverige-Kista: Teknisk besiktning och provning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal konsulttjänster för besiktning byggnads- anläggnings- och installationsentreprenader
Referensnummer: 19/7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan avser tecknande av ramavtal för tillhandahållande av konsulttjänster för besiktningar inom bygg-, anläggnings- och installationsentreprenader AB 04, ABT06 som huvudbesiktningsman samt biträdande besiktningsmän.
Konsult ska vid avrop kunna erbjuda följande roller/kategorier:
— Huvudbesiktningsman
Besiktningsgrupp innehållande kompetenser för nedan typer av besiktningar:
— Byggbesiktning hus
— Markbesiktning
— VVS besiktning
— Elbesiktning
— Styr- och reglerbesiktning
— Fasadbesiktning