Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal kontrollansvarig enligt PBL
Referensnummer: UPH-2018-0163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avser Ramavtal Kontrollansvarig enligt PBL. Ramavtalet kommer att nyttjas vid ny-, om- och tillbyggnad- projektering samt underhållsprojekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 640 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71521000 Övervakning av bygg- och anläggningsarbeten på plats, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion, 71700000 Övervakning och kontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen