201961-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tranemo: Skötsel av trädgårdar och parker
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grönyteskötsel Tranemo kommun
Referensnummer: UPH/2021:17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetsförvaltning, grönyteskötsel och vinterväghållning till Tranemo kommun.
Allmän Orientering
Upphandlingen avser grönyteskötsel inom Tranemo kommun. Objekten har en yta om ca 764 000 kvm.
Upphandlingen är indelad i fem (5) geografiska upphandlingsområden. Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör/område. En leverantör kan antas för mer än ett område.
Beställare
Tranemo kommun, nedan kallad B.
Tranemo Kommun
Besöksadress: Storgatan 26 Tranemo
Adress: Tranemo Kommun
Samhällssektionen
514 80 Tranemo
Tel: 0325 57 60 00
e-post: kommun@tranemo.se
Organisationsnummer: 212000-1462
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233141 Väghållning, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktstid är 1.7.2021 till 30.6.2023. Beställaren har ensidig rättighet att förlänga avtalet med upp till tre (3) år och ska skriftligen meddela detta senast 6 månader före kontraktstidens utgång. Förlängningarna kan delas upp i omgångar. Maximal avtalstid är 5 år.
Anbudets giltighetstid
Anbud ska vara bindande i 6 månader efter sista anbudsdagen. Anbudsgivaren är bunden av sitt anbud till 18.11.2021
För det fall upphandlingen blir föremål för överprövning är anbudsgivaren bunden av anbudet fram till och med en månad efter den tid då eventuell överprövning avslutats genom lagakraftvunnen dom, dock högst nio (9) månader efter sista anbudsdag.