201979-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Mejeriprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Mejeriprodukter
Referensnummer: UH-2018-018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15500000 Mejeriprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Livsmedel: Mejeriprodukter till Härnösands kommun.
Matförsörjningen till förskolor, skolor, äldre- och särskilda boenden samt hemmaboende ombesörjs i kommunen av en Kostenhet, som organisatoriskt tillhör kommunstyrelseförvaltningen. Inom Kostenheten arbetar idag ca 60 personer fördelade på 22 arbetsställen. Av dessa 22 finns det förutom kommunens stora produktionskök Navet 19 stycken mottagningskök samt två mindre tillagningskök vid Häggdånger skola och Brunne skola. Navet förser mottagningsköken i förskolorna, skolorna och boendena med matportioner och bikomponenter (varor från Navets egen butik), samt matlådor till de hemmaboende med beslut om matdistribution. På Navet lagar man idag ca 6000 portioner varje vardag.
Beräknat årsbehov av respektive produkt framgår av Svarsbilaga: Priser och baseras på 2017 års statistikunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15511000 Mjölk, 15512000 Grädde, 15530000 Smör, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15551000 Yoghurt och övriga syrade mjölkprodukter, 15551300 Yoghurt, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen