201984-2019 - ÄndringSverige-Stockholm: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konstultuppdrag inom tandreglering
Referensnummer: SLL 1204
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten konsultuppdrag inom tandreglering utförs av tandläkare med specialistkompetens i ortodonti (tandreglering). Uppdraget avser i huvudsak att välja ut de barn och ungdomar som har störst behov av tandreglering i enlighet med Socialstyrelsens behandlingsbehovsindex.
I konsultuppdraget ingår också att avgöra vilka patienter som behöver interceptiv tandreglering samt att ge handledning åt allmäntandläkare, dels vid urvalstillfället, men även inför interceptiv tandreglering.