Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riksfärdtjänst och interregionala sjukresor
Referensnummer: 16/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar bokning av riksfärdtjänstresor och sjukresor utanför Region Skåne för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt lag om riksfärdtjänst,1997:735, respektive lag (1991:419) om resekostnadsersättning vid sjukresor
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar bokning av riksfärdtjänstresor och sjukresor utanför Region Skåne för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt lag om riksfärdtjänst,1997:735, respektive lag (1991:419) om resekostnadsersättning vid sjukresor.