Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Mediebolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kvantitativa undersökningstjänster
Referensnummer: SR2024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79311000 Undersökningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio söker genom denna upphandling ett undersökningsföretag för kvantitativa undersökningar.
Sveriges Radios behov av undersökningsföretag för kvantitativa undersökningar är kopplat till att Sveriges Radio löpande ska kunna kartlägga och följa upp Sveriges Radios verksamhet. Fokus ligger på att kartlägga allmänhetens och publikens syn på, och användning av, Sveriges Radio. Det övergripande syftet är att inhämta fakta och skapa insikter kring hur Sveriges Radio används idag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79310000 Marknadsundersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen