202057-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Tranås: Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra bussar med chaufförer, kortare eller längre dagsturer
Referensnummer: IN422987
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Tranås kommuns upphandlingsavdelning inbjuder till anbudsgivning på kommunens behov att hyra bussar med busschaufförer. Kommunen förbehåller sig rätten att eventuellt teckna två avtal, ett för resor 50 km eller kortare "Kortresor" och ett för resor längre än 50 km "Långresor".
Inledning
Tranås kommuns upphandlingsavdelning inbjuder till anbudsgivning på kommunens behov av att hyra bussar med busschaufförer. Kommunen förbehåller sig rätten att eventuellt teckna två avtal, ett för resor 50 km eller kortare ”Kortresor” och ett för resor längre än 50 km ”Långresor”. Anbud kan således lämnas på antingen ”Kortresor” eller ”Långresor”, alternativt båda två.
Med antagen leverantör, 1 st. för hela uppdraget eller 1 st. för ”Kortresor” och 1 st. för ”Långresor”, kommer ramavtal att tecknas.
Förutom Tranås kommun ska även kommunens dotterbolag, Tranås Energi AB, ha rätt att avropa från avtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60140000 Icke-reguljär passagerartransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen