2. Förfarande
Förfarande
Titel: Beredskap och akut avhjälpande
Beskrivning: Ekerö kommun avser att upphandla ett avtal avseende beredskap och akut avhjälpande insatser vid akuta händelser i kommunen. Syftet är att säkerställa snabb och effektiv hantering av situationer som hotar människors liv, hälsa, egendom eller samhällsviktig infrastruktur. Med akuta händelser avses avvikande händelseförlopp som kan leda till, eller medför, allvarliga störningar i samhällsviktiga funktioner. För att minimera konsekvenserna krävs omedelbara och samordnade insatser från kommunens sida, med stöd av leverantören. Exempel på sådana händelser kan vara trafikolyckor, sabotage, otillåten dumpning i utemiljön, driftstörningar i infrastruktur såsom vägar, samt extremväder i form av kraftiga vindar eller översvämningar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77314000 Markskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119215:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45112340 Marksanering, 45112000 Grävning och schaktning