202129-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsulter
Referensnummer: TV-2022-05888
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tullverket ämnar upphandla ett ramavtal för generalkonsulter gällande projektledare, arkitekttjänster, brandkonsulter och akustiker.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen