202165-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Aneby: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolk- och översättningstjänster Höglandet
Referensnummer: KS 2021/458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tolk- och översättningstjänster höglandet
Omfattning
Aneby kommun upphandlar ramavtal avseende Tolk- och översättningstjänster för Höglandets kommuner samt enskilda bolag och förbund.
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 7 600 000kr. Värdet innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde.Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre mot det uppskattade värdet och några garanterade volymer lämnas inte.
Takvolymen för avtalet är dock, inklusive eventuella förlängningar, 9 200 000kr. Vid uppnådd takvolym saknar avtalet verkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79530000 Översättartjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen