202172-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategiska kommunikationstjänster
Referensnummer: 2.3.1-00525-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Universitets- och högskolerådet (UHR) genomför upphandling av ramavtal gällande strategiska tjänster inom kommunikationsområdet. Upphandlingen omfattar fem delområden. UHR inbjuder er att inkomma med anbud i upphandlingen inom ett eller flera av följande delområden:
Anbudsområde 1 – Kreativa kommunikationstjänster
Anbudsområde 2 – Mediebyråtjänster
Anbudsområde 3 – Kommunikationskonsulter
Anbudsområde 4 – Innehållsproduktion
Anbudsområde 5 – Konsulter inom digital kommunikation och utveckling
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 42 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Kreativa kommunikationstjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79341000 Reklam, 79341100 Reklamrådgivning, 79341400 Reklamkampanjer, 79342000 Marknadsföring, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
UHR har behov av kreativa kommunikationstjänster och marknadsföring.
UHR kan komma att avropa följande rådgivningstjänster:
• Marknadsföring – primärt i digitala kanaler (byråtjänster)
• Utveckling och förvaltning av koncept – budskap, form och kanalval
• Utveckling och förvaltning av visuell identitet
• Varumärkesarbete
UHR kan även komma att avropa operativa tjänster i form av:
• Projektledning, planering, genomförande och uppföljning av marknadsföringsinsatser
• Produktion av marknadsföringsmaterial (copy och formgivning)
Anbudsområde 2 - Mediebyråtjänster
Del nr: 2
UHR har behov av mediebyråtjänster/annonshantering.
• Medierådgivning (mediestrategi/val inför inköp av annonsutrymme).
UHR kan även avropa operativa tjänster i form av:
• Medieinköp, annonshantering och optimering av insatser i digitala kanaler och i olika digitala medietjänster.
• Medieinköp och annonshantering för traditionell media, ex printannonser, annonsering i TV och radio.
• Inköp av adresser för utskick.
• Sökordsannonsering.
• Platsannonsering.
• Digital annonsering i sociala medier.
• Annonsering i poddar.
Observera att medietjänster inom digitala kanaler och sociala medier kommer utgöra merparten av uppdragen.
Anbudsområde 3 - Kommunikationskonsulter
Del nr: 3
UHR har behov av kommunikationskonsulter avseende framtagande av kommunikationsstrategi och kommunikationsplanering utifrån myndighetens uppdrag.
• Kommunikationskonsulter avseende rådgivning, projektledning, kommunikationsstrategi samt -planering.
• Medieutbildning och intervjuträning.
• Mötesfacilitering och processledning.
• Utbildning inom kommunikation.
• Utredningar, research och analys.
• Kvalitativa utvärderingar/uppföljningar av kommunikationsinsatser.
Anbudsområde 4 - Innehållsproduktion
Del nr: 4
UHR har behov av Innehållsproduktion inklusive innehålls- och kanalstrategiska tjänster.
UHR kan avropa följande tjänster från anbudsområdet:
Strategiska tjänster
• Redaktionell översyn av webbplatser/kanaler.
• Rådgivning gällande utvecklingen av innehållet i kanalerna.
• Rådgivning kring förbättringar av befintlig innehållsstruktur.
• Producera nytt redaktionellt innehåll för olika webbplatser alternativt/ förbättra/anpassa befintligt redaktionellt textinnehåll och microcopy.
• SEO-anpassa innehåll, främst på de nyckelsidor UHR vill ska synas i sökmotorerna (på sajten samt externa sökmotorer).
• Rådgivning gällande vilket innehåll som bör göras om till t.ex. rörligt format/ ljud/grafisk illustration/ annat.
• Delta i framtagandet av en redaktionell planering för exempelvis myndighetens sociala mediekanaler och nyhetsbrev/utskick.
• Uppföljning av redaktionellt innehåll i digitala kanaler med hjälp av tillgängliga analysverktyg.
• Utbildningsinsatser för kommunikatörer och redaktörer som arbetar med digitala kanaler.
Operativa tjänster
• Producera, publicera, omstrukturera och flytta innehåll i Episerver (sve/eng).
• Arbete med tillgänglighetsanpassning.
• Producera och publicera inlägg samt hantera kommentarer i myndighetens sociala mediekanaler (sve/eng).
• Producera och distribuera nyhetsbrev (sve/eng).
Anbudsområde 5 - Konsulter inom digital kommunikation och utveckling
Del nr: 5
UHR har behov av en leverantör avseende framtagande av digital kommunikation och utveckling utifrån myndighetens uppdrag inom det högskolepedagogiska området.
UHR kan komma att avropa följande tjänster:
• Utveckling och drift av projektets webbplats
• Utveckling och drift för nya digitala mötesplatser
• Utveckling och drift av webbaserad resursbank
• Redaktörsarbete kopplat till ovanstående plattformar/kanaler (webbplats, digitala mötesplatser, resursbank)
• Operativ samordning av externa redaktionsresurser för kunskapsinnehållet på projektets webbplats
• Operativ samordning av externa moderatorsresurser på projektets digitala mötesplatser
• Tekniskt stöd vid genomförande av digitala event och produktioner
• Deltagande vid planeringsmöten med samarbetande nätverk